Anasayfa
DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ! PDF Yazdır e-Posta
Cuma, 05 Mart 2010 19:12

Medeni dünyada; medeni, çağdaş ve gelişmiş bir toplum olmanın ölçütü, o ülkedeki, o toplumdaki kadınların medeni ve sosyal yaşama katılması, çalışma ve üretim yaşamındaki rolü, gücü ve etkinliğidir.

1910’da Kopenhag’da düzenlenen Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda ortaya atılan, 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karara bağlanan Dünya Kadınlar Günü, 1977 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun aldığı bir kararla bütün dünyada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılmaya başlanmıştır.

Demokrasi kültürünün yerleşmesi, kadın-erkek eşitliğinin tartışmasız her alanda sağlanması ve çağdaş bir toplum yapısına ulaşılması ancak ve ancak eğitimle ulaşılabilecek bir hedeftir. Mustafa Kemal Atatürk, çağdaşlarından da yıllar önce, kadınların yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullarda girmesini ve söz sahibi olmasının önünü açan yasal düzenlemeleri yapmış olmasına rağmen, 2010 Türkiyesinde dahi; kadınlarımızın yaşamın her alanında olduğu gibi sosyal ve siyasal yaşama katkısının da son derece yetersiz olduğu gerçeği ile karşılaşmaktayız.      Kadınların medeni dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşamın her alanında söz sahibi olması, kadınlara yönelik ayrımcı tutum ve yaklaşımların önüne geçilebilmesi ile mümkün olacaktır. Bu da yalnızca yasalarla, genelgelerle değil, bütün olarak halkın genelinin demokratik bilince kavuşturulması ile eğitimle, öğretimle mümkündür.

Ülkemiz, belki de kurulduğu günden bu yana hiç olmadığı kadar zorlu bir süreçten geçmektedir. Bu sürecin doğru okunup algılanması noktasında Türkiye kamuoyu tam anlamıyla ikiye bölünmüş durumdadır. Toplumun bir bölümü yaşananları bir normalleşme ve demokratikleşme süreci olarak değerlendirmeyi tercih ederken, bir bölümü ise yaşananları tam bir kaos süreci olarak adlandırmakta ve yaşananların kısa vadede kişi hak ve özgürlüklerine, uzun vadede ise hukukun üstünlüğünü ilke edinmiş, millet iradesine bağlı, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye’nin ve Cumhuriyetin kazanımlarına yönelik son derece ağır ve sistemli saldırılar olduğu değerlendirmesinde bulunmaktadır. Yaşanan süreç, her ne olursa ve her ne anlamda değerlendiriliyor olursa olsun, kamuoyunun belki de hiç olmadığı kadar bölünmesine ve ayrışmasına yol açması bakımından gelecek günler adına son derece karamsar ve umutsuz olunmasına neden olmaktadır.

Yaşananların bir normalleşme ve demokratikleşme süreci olduğu noktasında bulunan düşünce sahipleri bilmelidirler ki, kadını sosyal ve siyasal yaşamdan soyutlayan, üretimden ve bilimden uzak tutan, çağdışı bir karanlığın gölgesinde; kadını sadece ve sadece daha çocuk yaşta kadın ve bir ana olarak görmeyi tasavvur eden bir düşünce, aydınlık, demokratik, laik bir Türkiye düşüncesi, Türkiye rüyası olamaz!

Özlemimiz aydınlık bir Türkiye özlemidir. Her türlü rövanşist algı ve anlayıştan uzak, gözlerini ve dikkatini kendi kısır iç hesaplaşmalarına, politik kirli oyunlara değil, medeni ve çağdaş bir dünyanın gerekliliklerine çevirmiş, demokrasiyi ve Cumhuriyeti özümsemiş, hukukun egemenliğini ve millet iradesini ilke edinmiş, sağlam temelleri üzerinde bir büyük iç barışın, bir büyük huzurun, bir büyük birlikteliğin, tasada ve kıvançta birliğin ve beraberliğin hakim olduğu; modern, demokratik ve aydınlık bir Türkiye’dir.

Bu özlemi, bu hayali, bu umudu yaşama geçirecek olan yegane güç, yegane kudret kadınlarımızdadır, kadınlarımızdır. Kadınlarımız, bu karanlık günlerde dahi; yılmadan, usanmadan, korkmadan aydınlık mücadelesi veren; ülkemizi ve ulusumuzu aydınlık yarınlara taşıyacak ve karanlığa, kör taassuba ve cehalete karşı verilen bu büyük savaşımın en ön saflarda yer alan kahramanları; bu büyük umudun, bu büyük arayışın mimarları olacaklardır.

Yerel-İş Sendikası olarak tüm kadınlarımızı bu anlamlı günde; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet’e, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmaya davet ediyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.
 

 

Dayanışma

VAN DEVLET TİYATROSUNDA GÖREV YAPAN ÜYEMİZ KEMAL ALTUĞ 28.03.2010 TARİHİNDE VEFAT ETMİŞTİR. MERHUMA TANRIDAN RAHMET AİLESİNE VE TÜM DOSTLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ