Anasayfa HABERLER İşçi-Memur Birleşti TEK-EL OLDU!
İşçi-Memur Birleşti TEK-EL OLDU! PDF Yazdır e-Posta
Konfederasyon tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 03 Şubat 2010 16:34
BASINA VE KAMUOYUNA!
İŞÇİ-MEMUR… BİRLEŞTİ
 TEK-EL OLDU!

Yurdumuzun dört bir yanından gelen binlerce Tekel İşçisinin, AKP Genel Merkezi önünde 15 Aralık 2009’da başlattığı onurlu ve haklı direnişi yeni bir boyut kazanmıştır.

Ağır kış koşullarında ailelerinden ve çocuklarından uzakta, bütün baskılara rağmen 51 gündür kararlılıkla Ankara’da direnen Tekel işçilerinin gasp edilen hakları için verdikleri mücadele AKP İktidarı tarafından görmezden gelinmiştir.   

Yoksulluğu, yolsuzluğu kaldırma ve demokrasi vaadiyle 2002’den bu yana tek başına ülkemizi yöneten AKP iktidarı içinden geçtiğimiz bu günlerde sadece işçileri değil toplumun büyük bir kesimini oluşturan memurları, eczacıları, doktorları, emeklileri ve gençleri… Sokaklara dökmüştür.

Tekel İşçilerinin bağlı bulunduğu Tek-Gıda İş Sendikasının iyi niyetli çözüm çabalarını dikkate almayan AKP iktidarı; 4/C uygulaması ile kendisine bağlı düşük ücretli, iş güvencesi ve örgütlenme hakkı olmayan sözleşmeli öğretmen, sözleşmeli doktor, sözleşmeli memur, sözleşmeli işçi kısacası sözleşmeli çalışan modeli yaratmak istiyor.   

Hükümet ile sorunu görüşmeler yoluyla çözmeye çalışan Türk-İş yönetimi, hükümetin işçilerin taleplerini karşılamaktan uzak bir öneri sunması nedeniyle “bir günlük üretimden gelen gücü kullanma” kararını açıklamıştır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; içinden geçtiğimiz bu kritik süreçte bütün emek güçlerinin ortak paydalarda ve ortak kaygılarda yan yana ve omuz omuza olmasına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle, konfederasyonların almış olduğu 4 Şubattaki bir günlük üretimden gelen gücü kullanma eylemini desteklediğimizi ve katılacağımızı basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.

Saygılarımızla. 
    
Hasan KÜTÜK
Genel Başkan
 

Dayanışma

VAN DEVLET TİYATROSUNDA GÖREV YAPAN ÜYEMİZ KEMAL ALTUĞ 28.03.2010 TARİHİNDE VEFAT ETMİŞTİR. MERHUMA TANRIDAN RAHMET AİLESİNE VE TÜM DOSTLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ