Anasayfa
DAVET


KÜLTÜR SANAT İŞ, KİŞİLERİN VE ÇIKAR GURUPLARININ DAR SİYASET ANLAYIŞININ ÜZERİNDEDİR.


KÜLTÜR SANAT İŞ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN BAĞIMSIZLIK SAVAŞI SONUNDA ELDE EDİLMİŞ OLAN BÜTÜN KAZANIMLARINA, ATATÜRK DEVRİMLERİNE, KUVA-YI MİLLİYE RUHUNA SAHİP ÇIKAR VE SAVUNUR.

BU ANLAYIŞ SENDİKAL MÜCADELEMİZİN TEMELİNİ OLUŞTURMAKTADIR

TARİHİNE, KÜLTÜRÜNE, VATANINA SAHİP ÇIK

SENDİKALI OL

KÜLTÜR SANAT İŞ'Lİ OL

HER TÜRLÜ GERİCİLİĞE VE YOBAZLIĞA KARŞI KÜLTÜR SANAT İŞ'TE BİRLEŞ

 
Dünya Tiyatrolar Günü


       27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


       27 Mart dünya tiyatrolar gününü tiyatro çalışanları içinde bulunduğu sorunlarla birlikte kutlamaktadır.

       Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesi doğrultusunda kurulan sanat kurumlarımızın içinde bulunduğu sorunlar her geçen gün artmakta özellikle son yirmi yıldır hükümet edenler bu sorunlara karşı kulaklarını kapatmış bulunmaktadır.

        Devlet tiyatroları genel müdürlüğü 1949 yılında çıkarılan yasa ile yürütülmeye çalışılmakta yıllardır söylene gelen yasa değişiklikleri bir türlü gerçekleştirilememektedir.

        Sanat çalışanları,nın özlük hakları her yıl biraz daha gerileyerek adeta işiyle uğraşamaz hale getirilmiştir.

         Sanat çalışanlarının öncelikli talepleri yaptıkları işin ağırlığı ve önemini karşılayacak özlük haklarını içeren personel yasalarının çıkması. Devlet tiyatroları kuruluş kanununun koşullarına göre düzenlenmesi,çalışma koşullarının iyileştirilmesi, topluma sunulan sanatsal hizmetin niteliğini arttırılacak ortamın sağlanmasıdır.

         Tüm tiyatro çalışanlarının insanca yaşaması , mesleklerini özgürce yerine getirecekleri yeni düzenlemelere bir an önce kavuşmaları temennisiyle  27 MART DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ.

KÜLTÜR SANAT İŞ
GENEL MERKEZ YÖNETİM
KURULU
 
Aşırı Değerli Türk Lirası ve Sendikacılık


Aşırı değerli Türk lirası ve sendikacılık
Aydınlık dergisinden Yıldırım Koç makalesi

Devamını oku...
 
SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI YALANINI VE DESTEKLEYENLERİ LANETLİYORUZ.


Dün ABD temsilciler meclisi dış ilişkiler komisyonu Ermeni soykırımını kabul kararı aldı. Kabul edilen tasarı şöyle:
 
Ermeni soykırımı osmanlı imparatorluğu tarafından tasarlanmış ve 1915 ten 1923 e kadar uygulanmıştır Böylece lozanı tanımayan ABD ye göre kurtuluş savaşımız soykırım, Atatürk ise soykırımcı . 
Devamını oku...
 
Kapitalizm küresel krizi aşamıyor


Kapitalist dünya, üçüncü küresel krizini yaşıyor.

Aydınlık dergisinden Yıldırım Koç Makalesi

Devamını oku...
 
<< Başlat < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Dayanışma

Üyelerimizden Ali AKDEMİR'in eşi ve Mustafa DAĞBUDAK'ın babası vefat etmiştir. Merhumlara Tanrıdan rahmet, geride kalanlara da sabır diliyoruz. 

Giriş FormuEn çok ilginizi çeken temel sanat dalı hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 1 konuk çevrimiçi

Emeğin tarihinden notlar

Büyük Atatürk’ün yüce makamının adını vererek onurlandırdığı Cumhuriyet tarihinin ilk kurumu olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Atamızın öngördüğü sanat ve müzik ilkeleri doğrultusunda O’nun direktifleri ışığında yaratılmış çoksesli müziğimizi olanakları içerisinde ulusumuz adına onur verici bir düzeye çıkarmıştır. işte bu anlayışladır ki; bir toplumun gelişim sürecinde sanatın etkinliği gözönünde bulundurularak 1924’te Musiki Muallim Mektebi kurulmuş, bu okul orkestrayla bütünleşerek eğitimine başlamıştır. O zamanki dar olanaklar ile yapılan eğitim sonucu saptanan yetenekli Türk gençleri Avrupa’ya gönderilmiş ve bu gençler öğrenimlerini tamamlayıp yurda dönerek 1934’de çağdaş Türk beste ekolünü kurmuşlardır.