Anasayfa HABERLER BÜYÜK KAYGI DUYUYORUZ VE HÜKÜMETİ UYARIYORUZ!
BÜYÜK KAYGI DUYUYORUZ VE HÜKÜMETİ UYARIYORUZ! PDF Yazdır e-Posta
Konfederasyon tarafından yazıldı.   
Cuma, 15 Ocak 2010 13:40
Basına ve Kamuoyuna;
Yurdumuzun dört bir yanından gelen binlerce Tekel işçisinin 15 Aralık 2009 tarihinde AKP Genel Merkezi önünde başlayan haklı ve onurlu direnişi bugünden itibaren yeni bir sürece girmiştir.

TEKEL İŞÇİSİNE GİYDİRİLEN KEFEN İKTİDARIN SONU OLACAKTIR!Tekel işçilerinin bağlı bulunduğu Tek-Gıda İş Sendikası Başkanlar Kurulu’nun kamuoyuna açıkladığı bu önemli sürecin 1. aşaması olan oturma eylemi bugün saat 16:00 da  başlayacaktır.

Sevgili Basın Emekçileri;    

Hemen belirtmeliyim ki biz; ulusal sanayimizin önemli kuruluşlarından olan tekel işletmelerinin özelleştirme adı altında yağmalanması ve peşkeş çekilmesi sonucunda sokağa atılan binlerce tekel işçisinin; ağır kış koşulları altında ve çocuklarından uzakta, polis joblarına, tazzikli sulara ve gaz bombalarına rağmen bir aydır devam eden onurlu direnişini başladığı günden itibaren destekledik, destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Çünkü; “Bugün binlerce tekel işçisi tarih yazıyor, tarihte tekel işçilerinin bu onurlu direnişini yazacaktır”.
“Ve İktidara bir kez daha çağrı yapıyoruz; Ankara’ya gelenler Ankara’yı terk etmeyecektir. Bizi ancak ambulanslarla geriye döndürebilirsiniz. Ölümü göze aldık. Hakkımız olanı almadan dönmeyeceğiz. Anayasayı hatırlayın, yasaları uygulayın, adil ve doğru olanı yapın. Hakkımızı teslim edin.” Tek-Gıda İş Sendikası başkanlar kurulunun binlerce tekel işçisi adına yapmış olduğu bu samimi, haklı ve kararlı çağrısını dikkate almayan hükümetin ve Sayın Başbakanın, niteliği ve sonuçları itibariyle ülkemizde ve dünyada ağır sosyal ve psikolojik travmalara yol açabilecek süreci yeterince kavrayamamış olmasından,

BÜYÜK KAYGI DUYUYORUZ VE HÜKÜMETİ UYARIYORUZ!

Eylemin bundan sonraki aşamalarında doğabilecek telafisi mümkün olmayan ve kamu vicdanında derin yaralar açacak gelişmelerden AKP İktidarı sorumlu olacaktır. İktidar sağduyulu davranarak acilen bu inatlaşmadan vazgeçmeli ve 12.000 tekel işçisinin taleplerine ve sesine kulak vermelidir, aksi halde ortaya konulan bu mücadelenin gücü, yaratacağı dalga ve bu dalganın etkileri İktidarınızın sonu olacaktır.

15 Ocak 2010 (bugün) saat 16.00’da Tek-Gıda İş Sendikasının öncülüğünde yapılacak olan oturma eyleminde ve 17 Ocak 2010 (Pazar günü) Türk-İş’in düzenlemiş olduğu mitingde Tekel işçileri ve tüm emek güçleri ile yan yana, omuz omuza olacağımızı basına ve kamuoyuna duyururuz. Saygılarımızla.
 
Hasan KÜTÜK
Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı
Son Güncelleme: Cuma, 22 Ocak 2010 23:21