Anasayfa
SINIF GÖZLÜĞÜ
Sendikaları bekleyen büyük tehlike

Yüzde 10 barajının altına düşen sendikalar, örgütlü oldukları işyerlerinde çalışan işçilerin tümünü temsil etseler bile, toplu pazarlık hakkını yitirecektir. Ayrıca, yetki alamayan sendikaların üyelerinden işveren eliyle aidat toplamaları da mümkün olmayacaktır. (YILDIRIM KOÇ)

Türkiye'de sendikal yaşama ilişkin istatistikler saçmalıklarla doludur. Türkiye'yi tanımayan bir yabancının bu verilerden hareket ederek sendikal yaşama ilişkin sağlıklı değerlendirmeler yapabilmesi mümkün değildir. Bazıları yaptığını zanneder; saçmalar. Bu saçmalıklardan biri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın her yıl 17 Ocak ve 17 Temmuz tarihlerinde yayımladığı verilerdir. Bu veriler, sendikalara üye işçilerin sayısı ile işkolundaki işçilerin sayısıdır.

Devamını oku...
 
Unutmadık, unutmayacağız
 
BÜYÜK KAYGI DUYUYORUZ VE HÜKÜMETİ UYARIYORUZ!
Basına ve Kamuoyuna;
Yurdumuzun dört bir yanından gelen binlerce Tekel işçisinin 15 Aralık 2009 tarihinde AKP Genel Merkezi önünde başlayan haklı ve onurlu direnişi bugünden itibaren yeni bir sürece girmiştir.

TEKEL İŞÇİSİNE GİYDİRİLEN KEFEN İKTİDARIN SONU OLACAKTIR!

Devamını oku...
 
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ
"Ankara Devlet Bale Sanatçısı Sayın Oğuz Özlem'in Kaleminden"

   Hiç kimse ahkam kesmesin, Atatürk kültür merkezi bin bir zorlukla yapılmış Türkiyenin nazar boncuğudur, Atatürk, ün kurduğu o kutsal Cumhuriyet ilkelerine uygun, dört dörtlük bir opera binasıdır. Dünyanın her yerinde opera, bale,orkestra ve tiyatrolar, sanat ve kültür ağırlıklı değerli insanların algılamaları için dizayn edilmiş yerlerdir. Opera binası, klasik modernizim tarzındanostaljik bir yapıdır.
Devamını oku...
 
Sinema Seminerleri

Temel Sinema Eğitimi Semineri

  

Yeni başlayanlar, bilgisini tazelemek isteyenler ya da konular arasında bağlantı kurmakta zorlananlar için hazırlanan bu seminerin programı, her türlü ihtiyaca cevap vermek amacıyla oldukça geniş tutulmuştur. Programın bir kısmı sağlam bir altyapı oluşturma amacını, bir kısmı da uygulamaya donuk bilgileri kapsamaktadır.  Akımlarla birlikte verilen sinema tarihi, alışılagelenin aksine genel bir dünya sinema tarihi dokumudur. Film türleri dersleriyle hem tarih bilgisine katkıda bulunulmakta, hem de dileyenler için sınıflandırmayı kolaylaştırıcı bir olanak sunulmaktadır. İzleyen derslerde uygulamaya donuk bilgiye geçilmekte ve bir yapımın bütün basamaklarını gösterir şekilde yapım evreleri verilmektedir. En önemli bilgilerin bazıları gerek film çözümlemesi, gerek yapım sırasında kullanacağımız can alıcı bilgileri barındıran görüntü öğeleri dersinde sunulmaktadır. Bunu senaryo yazım teknikleri izlemekte, derslerin akışı sırasında gerçekleştirilecek filmler için, dileyen katılımcı, senaryo aşamalarını izleyerek çekim senaryosunu hazırlamaktadır. Bu evreyi uygulamalı bir ders olan kamera ve objektif bilgisi izlemekte ve seminerin uygulamalı bölümü, kurgu teorisi ve dijital kurgu sunumu ile sona ermektedir. Filmlerin çekimi için yapım evrelerine göre hazırlık yapılırken, seminerin son dersi olan sinema kuramları verilmektedir.

Devamını oku...
 

Giriş FormuEn çok ilginizi çeken temel sanat dalı hangisidir?
 

Kimler Sitede

Şu anda 4 konuk çevrimiçi

Emeğin tarihinden notlar

Devlet Tiyatrosu, Devlet Konservatuarı Tatbikat Sahnesi’nin bir aşaması olarak, 1949 yılında, “Devlet Tiyatro ve Operası” adıyla kurulmuştur. Konservatuvar’ın kurulduğu 1936 yılından 1947 yılına kadar, Tiyatro Bölümü’nü Alman Tiyatro Sanatçı ve Yöneticisi Carl EBERT yönetmişti.1940 yılında, “Tiyatro ve Opera Tatbikat Sahnesi” kuruldu.